Snowcross 05.04.2018

Snowcrossin SM-finaalissa mukana 122 kuljettajaa – Himoksella luvassa huikeaa taistelua

Snowcrossin SM-kausi ajetaan päätökseen Himoksella. Kuva: LiveSports Promotion

Snowcrossin SM-kausi 2018 ajetaan päätökseen 13.-14. huhtikuuta Jämsän Himoksella. Kuten kauden aiemmissakin osakilpailuissa, niin tälläkin kertaa kuljettajien osallistujamäärä ylittää helposti sadan kuljettajan rajan.

Ruuhkaisin luokka on tuttuun tapaan Pro Lite -luokka, johon on ilmoittautunut 30 kuljettajaa. Pro-luokan ajoissa on mukana 20 kuljettajaa ja yhteensä 119 kuljettajaa pääsee näyttämään ajotaitonsa Himoksen Länsirinteillä sijaitsevalla radalla.

Etenkin Pro-luokan ilmoittautuneista on syytä huomioida jo tässä vaiheessa kolme kovaa nimeä; Aki Pihlaja, Viktor Hertén ja Jussi Honka. Pihlaja ja Hertén palaavat SM-sarjaan kilpailtuaan kautensa Yhdysvalloissa päätökseen ja Honka ajaa nyt kauden toisen osakilpailunsa oltuaan loukkaantumisen vuoksi sivussa Tahkolta. Tornion osakilpailussa Honka oli kokonaiskilpailun toinen.

Katso alla olevista lähtöluetteloista oma suosikkisi SM-sarjan päätösosakilpailuun.

Luokka SM Pro

Nro Nimi Kerho Kelkka
25 Roy Ylä-Onnenvuori P-HMKK Lynx
34 Juha Haapamäki KauhMK Lynx
35 Jonas Laakkonen OSMK Arctic Cat
43 Topi Posti PCMK Polaris
48 Pekka Alatalo OSMK Ski-Doo
55 Tomi Laitinen LaMK Polaris
61 Emil Hansson SWE Lynx
72 Jussi Honka OSMK Arctic Cat
110 Simon Lundström SWE Lynx
112 Jarno Hietalahti EtMK Ski-Doo
119 Emil Sundvisson SWE Polaris
128 Aki Pihlaja FIN Lynx
137 Ole-Herman Sjogren NOR Lynx
168 Pieti Puhakka KMC Polaris
227 Jere Tynkkynen I-SMoKe Lynx
259 John Stenberg SWE Lynx
286 Marius Ulriksen NOR Ski-Doo
299 Ville Sarkkinen LaMK Lynx
302 Viktor Herten J-PMK Polaris
399 Juuso Loukko KauhMK Lynx
463 Mikko Osmo KauhMK Lynx
722 Joonas Keskiaho LaMK Lynx
827 Sami Huttunen LaMK Lynx
Luokassa on kilpailijoita 23 kpl

Luokka SM Pro Lite
Nro Nimi Kerho Kelkka
11 Olli-Pekka Mäkipeura FIN Arctic Cat
17 Joni Komulainen SoMoKe Arctic Cat
22 Frans Forsell Kitee-MC Polaris
23 Pasi Kurkela K-SMK Lynx
28 Jali Paajanen KkMKK Arctic Cat
29 Oskari Hyvärinen LaMK Lynx
31 Tommi Nyberg JoMK Arctic Cat
42 Aapo Savela OSMK Arctic Cat
52 Anton Päkkilä OSMK Ski-Doo
56 Juha Syrjämäki E-PMoKe Lynx
69 Jonne Laakso KeMot Ski-Doo
70 Ismo Pätsi KuusMK Polaris
76 Tuure Säkkinen KuusMK Polaris
82 Juho Virmakoski KiMK Arctic Cat
84 Joona Marin SiiVe Polaris
86 Matti Määttä PCMK Lynx
88 Tony Honkanen IMK Arctic Cat
93 Niko Aho KeMot Lynx
100 Jarno Salmela HyMK Lynx
102 Martin Mjelde Muller NOR Ski-Doo
103 Toni Beranger IMK Lynx
113 Jomi Sonkamuotka OSMK Arctic Cat
121 Niklas Lammi PCMK Polaris
145 Jesse Hottinen SiiVe Arctic Cat
151 Antti-Jussi Hyvönen VRC Arctic Cat
184 Aki Pietilä OSMK Polaris
198 Harri Hintsala LaMK Arctic Cat
199 Tero Kuivalainen LaMK Lynx
814 Lasse Ruotsalainen SiiVe Lynx
911 Aleksi Rehu OSMK Arctic Cat
Luokassa on kilpailijoita 30 kpl

Luokka SM Junior 14-16
Nro Nimi Kerho Kelkka
39 Jarno Tenhunen LaMK Lynx
44 Tino Honkanen IMK Arctic Cat
77 Hermanni Aitto-oja OSMK Lynx
119 Emil Mikalsen NOR Ski-Doo
166 Joona Lahtela KeMot Ski-Doo
199 Miika Lammi PCMK Polaris
822 Matti Reinikainen I-SMoKe Lynx
888 Mico Peltomäki KePoMoKe Lynx
Luokassa on kilpailijoita 8 kpl

Luokka Suomen Cup Junior 11-14
Nro Nimi Kerho Kelkka
26 Osku Jutila KartMK Ski-Doo
66 Oliver Jaakola LaMK Lynx
79 Sammeli Laitinen LaMK Lynx
99 Jesse Mattsson PCMK Lynx
100 Oscar Nikula PCMK Polaris
181 Vertti Kaihua LaMK Ski-Doo
212 Patrick Lillevik NOR Ski-Doo
711 Johan Mathias K. Hætta NOR Lynx
868 Oskari Laamanen I-SMoKe Arctic Cat
Luokassa on kilpailijoita 9 kpl

Luokka Suomen Cup Naiset
Nro Nimi Kerho Kelkka
48 Susanna Lemström TaiKe Lynx
77 Veera Virtanen LaMK Lynx
89 Taru Kylmälä LaMK Lynx
164 Netta Pekkala LaMK Arctic Cat
348 Carolina Wärn KartMK Lynx
713 Marika Lönnvik KePoMoKe Lynx
Luokassa on kilpailijoita 6 kpl

Luokka Kansallinen Junior 7-11
Nro Nimi Kerho Kelkka
6 Kimi Komulainen SoMoKe Arctic Cat
10 Riku Kainulainen JMK Arctic Cat
17 Niklas Vanhatalo PCMK Yamaha
25 Nooa Määttä SoMoKe Yamaha
27 Atte Vanhatalo PCMK Yamaha
48 Luka Tukiainen KMK Yamaha
56 Niilo Kujala NiMoKe Arctic Cat
70 Otto Tukiainen KMK Yamaha
200 Thelma Nikula PCMK Yamaha
306 Veeti Loukko KauhMK Arctic Cat
Luokassa on kilpailijoita 10 kpl

Luokka Kansallinen Harraste
Nro Nimi Kerho Kelkka
13 Tero Salminen JäMKK Lynx
13 Teemu Honkasalo P-HMKK Arctic Cat
24 Joonas Okkonen OSMK Lynx
27 Santeri Pukari OSMK Arctic Cat
37 Eiki Eilo EST Lynx
45 Toni Honkala P-HMKK Arctic Cat
47 Jani Ojakoski OSMK Ski-Doo
111 Tero Kaarlenkaski KePoMoKe Lynx
184 Jani Löfman HyMK Ski-Doo
214 Petri Anttonen KkMKK Lynx
310 Henri Kuusela LaMK Ski-Doo
354 Jussi Sammatti KuusMK Lynx
355 Riku-Matti Makkonen HäMK Lynx
378 Arttu Sorjonen KMK Arctic Cat
425 Ari-Pekka Makkonen KuusMK Lynx
445 Erkki Kamula K-SMK Lynx
501 Taneli Oja SiiVe Ski-Doo
522 Matias Oja SiiVe Lynx
525 Markus Seppänen KMK Arctic Cat
557 Mikko Nissinen Y-SMK Polaris
610 Osmo Määttälä KePoMoKe Lynx
800 Teemu Savolainen HeMK Lynx
969 Jaakko Mäkynen E-PMMK Arctic Cat
974 Mart Meeru EST Lynx
Luokassa on kilpailijoita 24 kpl

Luokka Kansallinen Veteraanit
Nro Nimi Kerho Kelkka
12 Paul Tiisler EST Arctic Cat
56 Juha Syrjämäki E-PMoKe Lynx
67 Heikki Aitto-oja OSMK Lynx
70 Ismo Pätsi KuusMK Polaris
76 Tuure Säkkinen KuusMK Polaris
424 Aivar Luiv EST Arctic Cat
610 Osmo Määttälä KePoMoKe Lynx
641 Reijo Ylä-Onnenvuori P-HMKK Lynx
666 Jukka Lehto LaMK Polaris
696 Jouni Kariniemi LaMK Lynx
974 Mart Meeru EST Lynx
999 Jarmo Mattsson PCMK Lynx
Luokassa on kilpailijoita 12 kpl

Kilpailijoita ilmoittautunut yhteensä : 122 kpl

Teksti: Snowcross.fi

Uusimmat

Lisää aiheesta

Snowcross