SM O.K. Auto-ralli

SM1: Super 4 FIA R5, Super 2000 Rally, FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC-2002 ja sitä ennen luokitellut autot)

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Teemu Asunmaa
Jani Salo
Skoda Fabia R5 55:35.400 55:35.400
2 Juha Salo
Topi Luhtinen
Skoda Fabia R5 55:50.300 55:50.300 14.9
3 Kristian Kiviniemi
Enni Mälkönen
Skoda Fabia R5 56:02.000 56:02.000 26.6
4 Jari Ketomaa
Marko Sallinen
Ford Fiesta R5 56:23.500 56:23.500 48.1
5 Henrik Pietarinen
Juha Lummaa
Skoda Fabia R5 58:15.700 58:15.700
6 Juha Koljonen
Mikko Tuhkanen
Subaru Impreza WRX Sti 59:52.600 59:52.600
7 Mikko Lehti
Veikko Kanninen
Opel Corsa OPC S2000 1:01:39.100 1:01:39.100
8 Jari Tuuri
Jukka Ruotsalainen
Skoda Fabia R5 1:02:59.600 1:02:59.600
9 Oleg Toporov
Yuri Kulikov
Ford Fiesta R5 1:04:08.100 1:04:08.100 10.000
10 Yrjö Martti
Pasi Haataja
Mitsubishi Lancer E9 1:05:26.900 1:05:26.900
Ilpo Kangastie
Ari-Pekka Hautanen
Mitsubishi Lancer E3 Auto hajosi
Gregory Berezkin
Evgeniy Novikov
Ford Fiesta R5
Jukka Kasi
Henri Ania
Skoda Fabia R5 Tekninen syy
Samuli Vuorisalo
Henri Arpiainen
Skoda Fabia R5 Ulosajo
Pasi Lyytikäinen
Panu Plosila
Skoda Fabia R5 Tekninen syy

SM2: Tuotanto 4 FIA N (2019 ja vanhemmat kv-luokituksen mukaiset), FIA R4 (1.1.2018 jälkeen luokitellut), FIN N 4WD (sisältää N- ja R4-luokitellut autot kansallisilla erivapauksilla ja myös vanhentunein luokituksin)

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Esa Ruotsalainen
Hannu Lamminen
Mitsubishi Lancer Evolution IX 58:35.900 58:35.900
2 Ville Hautamäki
Mika Juntunen
Subaru Impreza WRX Sti 59:47.500 59:47.500
3 Arto Juolahti
Jani Kovanen
Mitsubishi Lancer Evo IX (CT9A) 1:00:35.100 1:00:35.100
4 Timo Mäenpää
Jarno Manner
Mitsubishi Lancer Evolution X 1:01:39.500 1:01:39.500
5 Antti Nokkanen
Minna Nyström
Mitsubishi Lancer E9 1:02:49.600 1:02:49.600
6 Juha Pasanen
Jari Jaakola
Mitsubishi Lancer Evolution IX 1:03:14.400 1:03:14.400
7 Ari-Pekka Koivisto
Jussi Kärpijoki
Subaru Impreza WRX Sti 1:03:26.200 1:03:26.200
8 Jukka Ikonen
Sami Perämäki
Mitsubishi Lancer Evolution IX 1:04:31.700 1:04:31.700
9 Ilkka Kariste
Hanna Valonen
Subaru Impreza WRX Sti 1:05:42.900 1:05:42.900
10 Timo Partanen
Eliise Ojanen
Subaru Impreza WRX Sti (2005) 1:06:02.800 1:06:02.800
Steven Bossard
Benjamin Micheli
Mitsubishi Lancer E9
Teuvo Niskala
Rauno Törrönen
Mitsubishi Lancer Evolution IX Tekninen syy
Alexander Rzhevkin
Maxim Shubkin
Mitsubishi Lancer Evolution X Suljettu kilpailusta 3:50.000

SM3: R2 FIA R1 ja R2B enintään 1600 cc

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Joonas Lindroos
Pasi Kilpeläinen
Peugeot 208 R2 1:01:44.900 1:01:44.900
2 Lauri Joona
Markus Määttänen
Ford Fiesta R2 1:02:57.900 1:02:57.900
3 Aleksi Röyhkiö
Ville Mannisenmäki
Ford Fiesta R2 1:03:10.100 1:03:10.100
4 Arttu Lähdeniemi
Aki Suutarinen
Ford Fiesta R2 1:03:21.300 1:03:21.300
5 Juho Koski-Lammi
Arto Ala-Kokkila
Citroën C2 R2 1:03:28.600 1:03:28.600
6 Heikki Koski-Lammi
Ari Koponen
Citroën C2 R2 1:03:30.900 1:03:30.900
7 Kalle Markkanen
Kim Lehtola
Peugeot 208 R2 1:04:35.600 1:04:35.600
8 Patric Öhman
Teemu Horkama
Ford Fiesta R2 1:05:17.400 1:05:17.400
Joonas Huovinen
Arto Romppanen
Citroën C2 R2 Auton rikkoutuminen.
Sami Pajari
Antti Haapala
Ford Fiesta R2 Tekninen syy
Roni Kauppi
Sebastian Virtanen
Citroën C2 R2 Tekninen syy
Toni Tuominen
Tero Hanninen
Citroën C2 R2 Ulosajo
Ajari Piironen
Jukka Jämsen
Ford Fiesta R2 Tekninen syy
Henri Hokkala
Kimmo Pahkala
Peugeot 208 R2 Kilpailujohtajan päätöksellä
Niko Kalmi
Tuomas Levänen
Citroën C2 R2 Tekninen syy

SM4: Super 2 Ryhmä N enintään 2000 cc, FIN R, enintään 2550 cc, FIA R3/R3T/R3D, Super 1600, ryhmä N/A (TDi 2-veto)

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Jesse Turunen
Kari Kallio
Honda Civic Type R (EP3) 1:03:17.600 1:03:17.600
2 Jani Lahtinen
Kimmo Halttunen
Honda Civic Type R (FN2) 1:05:27.100 1:05:27.100
3 Jani Seppälä
Pasi Lahtinen
Honda Civic Type R 1:06:06.700 1:06:06.700
4 Teemu Kiiski
Sami Jokioinen
Ford Fiesta 1.6 1:13:27.900 1:13:27.900
Vesa Lehmussaari
Teemu Neuvonen
Citroën DS3 R3T Auto ei valmis.
Harri Korkiakoski
Antti-Jussi Keinänen
Honda Civic Type R Ulosajo

SC5: Ryhmä F enintään 3050 cc

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Janne Korhonen
Matti Hämäläinen
Opel Astra GSi 16V 1:04:25.200 1:04:25.200
2 Jarkko Ojala
Jukka Pasenius
BMW M3 (E36) 1:04:59.800 1:04:59.800 34.6
3 Tomi Kunttu
Hannu Sartovuo
Volkswagen Golf GTI 1:06:11.900 1:06:11.900
4 Marko Haapsaari
Janne Pasenius
BMW M3 1:10:40.000 1:10:40.000
Tomi Rönnemaa
Tero Rönnemaa
Toyota Corolla 1600 GT 2 door (AE86) Tekninen syy
Janne Lindberg
Jan Lönegren
Volkswagen Golf GTI 16V 2.0 Tekninen syy

SC6: V1600

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Kari Kaistinen
Jari Hannula
Mini Cooper 1:20:11.100 1:20:11.100

WRC 2011 ja uudemmat, RGT

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko

R-Lite, FinR 4WD

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Jari Rajala
Tuuka Tyyskä
Mitsubishi Lancer Evolution IX 1:03:29.600 1:03:29.600
2 Kimmo Tuuri
Jari Nukarinen
Mitsubishi Lancer E9 1:05:34.600 1:05:34.600
3 Petteri Salminen
Toni Lukander
Mitsubishi Lancer E9 1:07:57.100 1:07:57.100
Giuseppe Barbati
Luca Gulfi
Mitsubishi Lancer EVO VIII (CT9A) Tekninen syy 1:50.000
Julle Laivola
Tommi Hatakka
Peugeot 207 S2000 Tekninen syy

RSJM 1: V 1600

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Jyri Räsänen
Seppo Repetti
Toyota Corolla 59:38.400 59:38.400 10.000
2 Sami Vepsä
Jyrki Vepsä
Volkswagen Polo GTI 1.6 1:00:13.700 1:00:13.700 35.3
3 Aarne Haarla
Jauri Haarla
Renault Megane 1:00:33.600 1:00:33.600 55.2
4 Peetu Viljamaa
Mikko Öblom
Ford Fiesta 1:00:35.200 1:00:35.200 56.8
5 Ville Aromaa
Juha-Pekka Wikman
Audi A3 1:00:48.500 1:00:48.500 10.000
6 Lauri Jokela
jasu vuori
Honda Civic 1:00:56.500 1:00:56.500
7 Henry Jäppinen
Veeti Toivola
Ford Focus 1:01:13.900 1:01:13.900
8 Timo Kangastie
Lassi Laine
Ford Focus 1:01:27.000 1:01:27.000
9 Otto Aro
Henri Oksman
Peugeot 307 1:02:00.700 1:02:00.700
10 Janne Koskema
Sami Rautiainen
Renault Clio 1.6 1:02:12.100 1:02:12.100
11 Jussi Lehtinen
Ville Tuominen
Ford Focus 1:02:25.200 1:02:25.200
Ismo Martiskainen
Erkko Vainikainen
Renault Clio 1.6 Tekninen syy

RSJM 2: N, A ja FIN-R enintään 1400 cc, FIA R1 enintään 1600 cc

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Roope Suomalainen
Nuutti Rasi
Suzuki Swift GTI 1:00:33.700 1:00:33.7002
Teemu Varjo
Teemu Nurminen
Nissan Micra Tekninen syy
Markus Latvanen
Juho Lammi
Nissan Micra Kit Car Tekninen syy
Olli Ristimäki
Mervi Liedes
Skoda Felicia Tekninen syy

RSJM 3: FIA R2 enintään 1600 cc, Ryhmä F enintään 1600 cc, FIN-R enintään 1600 cc

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Kristian Nieminen
Valtteri Nieminen
Toyota Starlet 56:19.400 56:19.400
2 Roope Korhonen
Sami Brofors
Citroën C2 R2 56:56.600 56:56.600 37.2
3 Juuso Jorvala
Pasi Törmä
Toyota Starlet 59:00.800 59:00.800
Timi Niini
Tomi Niini
Opel Corsa Tekninen syy
Kim Forsgren
Juha Laaksonen
Toyota Starlet Tekninen syy

RSJM 4: N, A ja FIN-R yli 1600 cc, Ryhmä F yli 1600 cc, FIA R3 ja R3T

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Jere Ämmälä
Matias Peippo
BMW M3 (E36) 56:57.800 56:57.800
2 Mikko Hast
Janne Peteri
BMW M3 57:33.800 57:33.800 36.0
3 Jere Kaakinen
Markus Oksanen
BMW 325i 58:40.600 58:40.600
4 Aku Kaukoluoto
Kristian Temonen
Opel Astra F GSi 16V / 59:33.600 59:33.600
5 Pasi Hiekkavuo
Tomi Janger
Opel Astra F GSi 16V / 1:00:50.900 1:00:50.900 50.000
Joonas Ahokas
Mika Kauppinen
Opel Astra GSI Tekninen syy
Tomi Huttunen
Eetu Kainulainen
Honda Civic Type R (EP3) Tekninen syy
Toni Salo
Jussi Salo
Opel Astra F GSi 16V / Tekninen syy

RSJM 5: (Juniorit, yli 10 nousupistettä) FIN-R 4 WD (ei sisällä WRC-S2000 tai R5-luokiteltuja autoja), FIA-N, FIN-N 4 WD yli 2000 cc

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Juha Järvisara
Heikki Helenius
Audi Coupe S2 1:10:12.500 1:10:12.500

Nuorten SM V 1600

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Verneri Säisä
Jani Laukkanen
Renault Clio 1.6 59:02.600 59:02.600
2 Sami-Matti Trogen
Mikael Lagerström
Renault Clio 1.6 59:04.700 59:04.700 2.1
3 Walle Pajuoja
Jeremias Salomäki
Renault Megane 59:11.400 59:11.400 8.8
4 Patrik Goman
Pasi Karppinen
Citroën C2 VTS 59:21.500 59:21.500 18.9
5 Konsta Saarinen
Jussi Teppola
Suzuki Ignis Sport 1:00:44.300 1:00:44.300 40.000
6 Benjamin Korhola
Pekka Kelander
Alfa Romeo 147 1:03:05.100 1:03:05.100 3:00.000
7 Eeka Lahtinen
Mika Lambert
Suzuki Swift Sport 1:03:19.500 1:03:19.500
8 Leevi Helander
Antti Nordström
Renault Clio 1:03:33.100 1:03:33.100
9 Veeti Pulkkinen
Jouko Leskelä
Ford Fiesta 1.6 1:04:06.100 1:04:06.100
10 Niklas Heino
Ari-Matti Rikkinen
Toyota Yaris 1:04:22.000 1:04:22.000
11 Severi Palomäki
Santeri Palomäki
Mini One 1:06:10.700 1:06:10.700 1:10.000
12 Leevi Lassila
Lasse Hirvijärvi
Citroën C2 VTS 1:15:29.000 1:15:29.000 1:00.000
13 Kimi Hirvonen
Mikael Pesonen
Renault Clio 1.6 16V (Type CB1D0) 1:20:47.100 1:20:47.100 30.000
Miko Kiminki
Janne Sokka
Honda Civic Tekninen syy
Joni Oksanen
Juha-Pekka Suuronen
Renault Clio 1600 Ulosajo
Petteri Jäppinen
Marko Räty
Alfa Romeo 147 Tekninen syy
Arttu Salonen
Joni-Petteri Virtanen
Alfa Romeo 147 Muu syy
Saku Hynynen
Tomi Ikonen
Citroën C2 VTS Tekninen syy

Rally Trophy 1 (Yleinen) V 1600

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko

Rally Trophy 2 (Yleinen) N, A ja FIN-R enintään 1400 cc, FIA R1 enintään 1600 cc

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Jani Laaksonen
Tero Keltti
Volkswagen Polo 1.4 58:21.500 58:21.500
2 Pasi Laaksomaa
Susanna Laaksomaa
Volkswagen Polo 1.4 58:51.600 58:51.600 30.1
Jere Paananen
Simo Sällinen
Volkswagen Polo 1.4 Tekninen syy

Naisten Cup: (Yleinen ja Juniorit yhdessä) Ryhmien F, N, A, FIN-R, V 1600 ja FIA R-luokkien 2WD-autot, kuutiotilavuus vapaa

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Elina Valtaala
Pekka Penttilä
Toyota Altezza RS200 1:00:58.900 1:00:58.900
2 Hanna Yrjölä
Kirsi Yrjölä
BMW 325i (E36) 1:05:30.100 1:05:30.100

Historic Yleinen ja Juniorit, Kaikki ikäkaudet, enintään 1600 cc

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko

Historic Yleinen ja Juniorit, Kaikki ikäkaudet, yli 1600 cc

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Sami Jaakkola
Pentti J Laakkonen
Volvo 142 S 1:15:15.400 1:15:15.400

Yleinen, 2-veto kaikki ryhmät, enintään 1600 cc

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
Juha Högström
Jarno Metso
Toyota Corolla 1600 GT 2 door (AE86) Tekninen syy

Yleinen, 2-veto kaikki ryhmät, yli 1600 cc

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Juho Peltonen
Ilkka Levander
Honda Civic Type R 57:37.400 57:37.400
2 Tuomas Tuuri
Kimmo Penttilä
BMW 325i (E36) 59:13.100 59:13.100
3 Harri Reinikainen
Jari Aho
Ford Fiesta ST 1:04:22.800 1:04:22.800
Toni Jalava
Pasi Tiainen
Opel Astra F GSi 16V / Tekninen syy

Yleinen, 4-veto, kaikki ryhmät, kuutiotilavuus vapaa

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko

Seniorit, yli 50v, Yleinen ja juniorit, 2- ja 4-veto kaikki ryhmät, kuutiotilavuus vapaa, 4-vedoissa junioreilla yli 10 nousupistettä

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Timo Puhakka
Riikka Puhakka
BMW 328i 1:01:21.000 1:01:21.000 20.000
2 Markus Lehtonen
Petteri Ikonen
BMW 325i (E36) 1:01:37.300 1:01:37.300 16.3
Jouni Takaneva
Veijo Vyörykkä
Ford Escort RS 2000 Tekninen syy