SM Oili Jalonen ralli

SM1: Super 4 FIA R5, Super 2000 Rally, FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC-2002 ja sitä ennen luokitellut autot)

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Juha Salo
Topi Luhtinen
Skoda Fabia R5 50:24.300 50:24.300
2 Jari Ketomaa
Henri Arpiainen
Ford Fiesta R5 50:27.400 50:27.400 3.1
3 Kristian Kiviniemi
Enni Mälkönen
Skoda Fabia R5 50:50.500 50:50.500 26.2
4 Janne Vähämiko
Arto Kapanen
Skoda Fabia R5 52:38.500 52:38.500
5 Mikko Lehti
Veikko Kanninen
Opel Corsa OPC S2000 53:23.700 53:23.700 10.000
6 Pasi Lyytikäinen
Panu Plosila
Skoda Fabia R5 53:48.600 53:48.600
7 Juuso Metsälä
Matti Kangas
Skoda Fabia R5 54:23.700 54:23.700
8 Kari Hämäläinen
Risto Pietiläinen
Skoda Fabia R5 56:19.100 56:19.100
9 Jukka Kasi
Henri Ania
Skoda Fabia R5 1:02:51.000 1:02:51.000
Emil Lindholm
Mikael Korhonen
Volkswagen Polo GTI R5 Ulosajo
Ville Pynnönen
Timo Hantunen
Skoda Fabia R5 Ulosajo
Teemu Asunmaa
Jani Salo
Skoda Fabia R5 Tekninen vika 10.000

SM2: Tuotanto 4 FIA N (2019 ja vanhemmat kv-luokituksen mukaiset), FIA R4 (1.1.2018 jälkeen luokitellut), FIN N 4WD (sisältää N- ja R4-luokitellut autot kansallisilla erivapauksilla ja myös vanhentunein luokituksin)

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Ville Hautamäki
Mika Juntunen
Mitsubishi Lancer Evolution IX 53:05.900 53:05.900
2 Esa Ruotsalainen
Hannu Lamminen
Mitsubishi Lancer Evolution IX 54:01.300 54:01.300 55.4
3 Jaakko Lavio
Pasi Haataja
Subaru Impreza WRX Sti 54:32.000 54:32.000
4 Ari-Pekka Koivisto
Jussi Kärpijoki
Mitsubishi Lancer Evolution X 55:49.000 55:49.000
5 Reijo Heikkilä
Tommi Koskinen
Mitsubishi Lancer E9 58:31.600 58:31.600
Aleksandr Posadskiy
Oleg Krylov
Mitsubishi Lancer Evolution X
Timo Mäenpää
Jarno Manner
Mitsubishi Lancer Evolution X Tekninen vika
Jarmo Honkanen
Juha-Pekka Jauhiainen
Subaru Impreza WRX Sti Suljettu kilpailusta

SM3: R2 FIA R1 ja R2B enintään 1600 cc

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Henri Hokkala
Kimmo Pahkala
Peugeot 208 R2 54:46.400 54:46.400
2 Sami Pajari
Antti Haapala
Ford Fiesta R2 54:49.600 54:49.600 3.2
3 Aleksi Röyhkiö
Ville Mannisenmäki
Ford Fiesta R2 55:03.500 55:03.500 17.1
4 Juho Koski-Lammi
Arto Ala-Kokkila
Citroën C2 R2 55:04.700 55:04.700 18.3
5 Lauri Joona
Markus Määttänen
Ford Fiesta R2 55:44.400 55:44.400 58.0
6 Arttu Lähdeniemi
Aki Suutarinen
Ford Fiesta R2 56:06.400 56:06.400
7 Mika Rantasalo
Riia Rantasalo
Citroën C2 R2 57:01.600 57:01.600
8 Mark Wallenwein
Ida Lidebjer Granberg
Ford Fiesta R2 59:09.000 59:09.000
9 Patric Öhman
Jukka Jämsen
Ford Fiesta R2 1:05:56.400 1:05:56.400
Joonas Lindroos
Pasi Kilpeläinen
Peugeot 208 R2 Tekninen vika
Heikki Koski-Lammi
Ari Koponen
Citroën C2 R2 Suljettu kilpailusta

SM4: Super 2 Ryhmä N enintään 2000 cc, FIN R, enintään 2550 cc, FIA R3/R3T/R3D, Super 1600, ryhmä N/A (TDi 2-veto)

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Jesse Turunen
Kari Kallio
Honda Civic Type R (EP3) 55:16.400 55:16.400
2 Sami Korvola
Asko Kujala
Ford Fiesta ST 57:24.100 57:24.100
3 Jani Seppälä
Pasi Lahtinen
Honda Civic Type R (EP3) 57:34.500 57:34.500
4 Matias Heinänen
Oskari Moilanen
Honda Civic Type R (EP3) 57:42.600 57:42.600
5 Jari Suontausta
Suvi Kemppainen
Citroën DS3 R3T 57:59.200 57:59.200
6 Teemu Kiiski
Sami Jokioinen
Ford Fiesta 1.6 58:42.200 58:42.200
7 Stefan Hanhela
Stefan Packale´n
Volkswagen Polo S1600 1:00:05.400 1:00:05.400
Jani Lahtinen
Kimmo Halttunen
Honda Civic Type R (FN2) Ulosajo

SC5: Ryhmä F enintään 3050 cc

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Samuli Nevä
Juha Kivimäki
Toyota Corolla GT 55:09.700 55:09.700
2 Janne Korhonen
Samu Vaaleri
Opel Astra GSi 16V 55:20.100 55:20.100 10.4
3 Tomi Rönnemaa
Tero Rönnemaa
Toyota Corolla 1600 GT 2 door (AE86) 58:39.200 58:39.200
Toomas Palmi
Timo Savilaakso
BMW M3 Tekninen vika
Tero Silanterä
Juha Koskinen
Opel Astra GSi 16V Ulosajo
Arto Soininen
Ville Andergård
BMW M3 (E36) Tekninen vika
Timo Kasi
Esa Similä
BMW M3 (E36)

SC6: V1600

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Otso Tavaila
Mikael Laakso
Citroën C2 VTS 1:09:25.000 1:09:25.000
Joni Oksanen
Tatu Hämäläinen
Renault Clio 1600 Tekninen vika

WRC 2011 ja uudemmat, RGT

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Ace Robey
Alex Gelsomino
Mini Cooper S 1:10:15.900 1:10:15.900

R-Lite

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko

RSJM 1: V 1600

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Peetu Viljamaa
Mikko Öblom
Ford Fiesta 1:01:53.100 1:01:53.100
2 Jyri Räsänen
Seppo Repetti
Toyota Corolla 1:02:50.000 1:02:50.000 56.9 1:10.000
3 Henry Jäppinen
Veeti Toivola
Ford Focus 1:03:14.200 1:03:14.200
4 Aleksi Savikko
Petri Savikko
Volkswagen Golf IV 1:04:01.100 1:04:01.100
5 Kimmo Raikunen
Niko Raikunen
Fiat Punto 1:05:37.100 1:05:37.100
Otto Aro
Henri Oksman
Peugeot 307 Ulosajo
Ville Aromaa
Nico Koppe
Audi A3 Ulosajo
Timo Kangastie
Timo Laine
Ford Focus Myöhästyminen

RSJM 2: N, A ja FIN-R enintään 1400 cc, FIA R1 enintään 1600 cc

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Roope Suomalainen
Nuutti Rasi
Suzuki Swift GTI 1:01:44.300 1:01:44.300
Teemu Varjo
Niko Nylund
Nissan Micra Kit Car Tekninen vika

RSJM 3: FIA R2 enintään 1600 cc, Ryhmä F enintään 1600 cc, FIN-R enintään 1600 cc

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Kristian Nieminen
Valtteri Nieminen
Toyota Starlet 57:28.000 57:28.000
2 Juuso Jorvala
Pasi Törmä
Toyota Starlet 59:12.100 59:12.100
3 Arttu Karhumäki
Sampo Haapaniemi
Ford Fiesta R2 1:03:55.200 1:03:55.200
Peetu Patajoki
Arttu Vastamäki
Citroën C2 R2 Tekninen vika 1:00.000

RSJM 4: N, A ja FIN-R yli 1600 cc, Ryhmä F yli 1600 cc, FIA R3 ja R3T

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Jere Ämmälä
Matias Peippo
BMW M3 (E36) 58:15.400 58:15.400
2 Mikko Hast
Janne Peteri
BMW M3 58:46.400 58:46.400 31.0
3 Olli-Pekka Kononen
Pasi Toivo
Ford Fiesta ST 1:01:00.200 1:01:00.200
Pasi Hiekkavuo
Tomi Janger
Opel Astra F GSi 16V / Ulosajo
Niko Sorsa
Tomi Sorsa
BMW 325i (E36) Ulosajo
Tero Pellinen
Petri Haapala
BMW M3 Ulosajo
Taavetti Alatalo
Timo Alatalo
Ford Focus Tekninen vika

RSJM 5: (Juniorit, yli 10 nousupistettä) FIN-R 4 WD (ei sisällä WRC-S2000 tai R5-luokiteltuja autoja), FIA-N, FIN-N 4 WD yli 2000 cc

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko

Nuorten SM V 1600

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Miko Kiminki
Janne Sokka
Honda Civic 1:01:49.100 1:01:49.100
2 Leevi Lassila
Lasse Hirvijärvi
Citroën C2 VTS 1:02:16.400 1:02:16.400 27.3
3 Patrik Goman
Pasi Karppinen
Citroën C2 VTS 1:02:42.100 1:02:42.100 53.0
4 Eeka Lahtinen
Mika Lambert
Suzuki Swift Sport 1:03:32.000 1:03:32.000
5 Toni Herranen
Sebastian Virtanen
Ford Fiesta 1.6 1:03:32.800 1:03:32.800
6 Leevi Helander
Antti Nordström
Renault Clio 1:04:07.600 1:04:07.600
7 Kimi Hirvonen
Mikael Pesonen
Renault Clio 1.6 16V (Type CB1D0) 1:05:20.700 1:05:20.700
8 Severi Palomäki
Santeri Palomäki
Mini One 1:05:21.900 1:05:21.900
9 Arttu Salonen
Ari Jalavikko
Alfa Romeo 147 1:11:08.600 1:11:08.600
10 Nuutti Korhonen
Teppo Söderström
Ford Focus 1:13:18.200 1:13:18.200
Verneri Säisä
Jani Laukkanen
Renault Clio 16V Suljettu kilpailusta 10.000
Veeti Pulkkinen
Jouko Leskelä
Ford Fiesta 1.6 Ulosajo
Tuukka-Matias Kivioja
Jukka Kinnari
Ford Fiesta 1.6 Ulosajo
Tommi Heino
Arto Ranta
Ford Focus Ulosajo
Miro Sakko
Jari Jaakola
Ford Fiesta 1.6 Ulosajo
Walle Pajuoja
Jeremias Salomäki
Renault Megane Tekninen vika
Niklas Heino
Ari-Matti Rikkinen
Toyota Yaris Ulosajo
Markus Heikkinen
Toni Kolari
Renault Clio 1.6 Ulosajo
Konsta Saarinen
Jussi Teppola
Suzuki Ignis Sport Ulosajo
Petteri Jäppinen
Marko Räty
Alfa Romeo 147 Ulosajo

Rally Trophy 1 (Yleinen) V 1600

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko

Rally Trophy 2 (Yleinen) N, A ja FIN-R enintään 1400 cc, FIA R1 enintään 1600 cc

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Jani Laaksonen
Tero Keltti
Volkswagen Polo 1.4 1:01:10.900 1:01:10.900
Pasi Laaksomaa
Susanna Laaksomaa
Volkswagen Polo 1.4 Tekninen vika

Naisten Cup: (Yleinen ja Juniorit yhdessä) Ryhmien F, N, A, FIN-R, V 1600 ja FIA R-luokkien 2WD-autot, kuutiotilavuus vapaa

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Jonna Valme
Riikka Hokkanen
Honda Civic Type R (FN2) 1:07:16.800 1:07:16.800
2 Elina Valtaala
Pekka Penttilä
Toyota Altezza RS200 1:14:36.100 1:14:36.100

Nuotti Historic ikäkaudet E, F ja G1 ryhmät T,GT,1 - 4 vapaa ccm, -1969

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko

Nuotti Historic Ikäkaudet G2 – J2 ryhmät 1 – 4,N,A ja B enintään 1600 ccm, 1970 - 1990

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko

Nuotti Historic Ikäkaudet G2 – J2 ryhmät 1 – 4,N,A ja B yli 1600 ccm, 1970 - 1990

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko

Nuotti Seniorit 2-veto kaikki ryhmät, kuutiotilavuus vapaa.

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
Jari Piirainen
Henna Haavisto
BMW M3 Tekninen vika
Jouni Takaneva
Veijo Vyörykkä
Ford Escort RS 2000

Nuotti Seniorit 4-veto kaikki ryhmät, kuutiotilavuus vapaa. 4-vedoissa junioreilla yli 10 nousupistettä

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko

Historic ikäkaudet E, F ja G1 ryhmät T,GT,1 - 4 vapaa ccm, -1969

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko

Historic Ikäkaudet G2 – J2 ryhmät 1 – 4,N,A ja B enintään 1600 ccm, 1970 - 1990

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko

Historic Ikäkaudet G2 – J2 ryhmät 1 – 4,N,A ja B yli 1600 ccm, 1970 - 1990

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko

Seniorit 2- ja 4-veto kaikki ryhmät, kuutiotilavuus vapaa. 4-vedoissa junioreilla yli 10 nousupistettä

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Timo Mäki
Janek Aaviste
Renault Clio Sport 2.0 16V (CB1N) 1:02:11.100 1:02:11.100
2 Esa Rantasalo
Petri Nurmi
Opel Kadett GSi 16V 1:03:02.000 1:03:02.000 50.9
3 Jorma Isotalo
Jouni Aalto
Ford Escort RS2000 1:24:43.300 1:24:43.300 7:00.000
Petri Reunanen
Jari Kuusela
BMW M3 Tekninen vika
Jyrki Sorjasaari
Jouko Suominen
Fiat 131 Racing Tekninen vika
Tauno Rantala
Kari Rantala
Ford Escort RS 2000 Tekninen vika

2-veto kaikki ryhmät, kuutiotilavuus vapaa.

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Pasi Tiainen
Toni Jalava
BMW 325i (E36) 58:42.900 58:42.900
2 Jussi Nordberg
Jari Salminen
BMW M3 1:05:06.100 1:05:06.100
Sami Rokka
Jarkko Leino
BMW 325i Suljettu kilpailusta