Motocross 17.08.2017

Ponke´s Raceday tuo juniorikuljettajat Vantaan Vauhtikeskukseen lauantaina

50cc- ja 65cc-luokkien juniorikuskit pääsevät pitämään yhdessä hauskaa, kun Ponke´s Raceday järjestetään nyt Vantaan Vauhtikeskuksessa toista kertaa. Kuva: Aleksi Halen

Legendaarinen Ponke’s Raceday järjestetään lauantaina 19.8. Vantaan Vauhtikeskuksessa. Jaossa on Master of Lavanko -titteli Suomen nopeimmille 50cc-65cc-luokan kuskeille.

Vantaan Moottorikerho ja Ponkes järjestävät yhdessä tulevana lauantaina motocross-kilpailun 50- ja 65-kuutioisten luokassa ajaville juniorikuljettajille.

Osallistumismaksu on 35 euroa, joka sisältää ratamaksun ja ponderivuokran (maksu paikan päällä käteisellä). Ilmoittautua voi täältä tai paikan päällä klo 10:30 asti, ennakkoon ilmoittauneille on luvassa Ponke’s-henkinen yllätyslahja. Pitkän matkan takaa tuleville Vantaan Moottorikerho tarjoaa perjantaina saunan ja leiriytyjille ilmaisen sähkön.

Kilpailun palkintoina on lahjakortteja, rahaa sekä polkupyörä.

Ponke´s Race Day järjestetään nyt toista kertaa. Jo viime vuonna suuren suosion saanut tapahtuma päätettiin tänä vuonna laajentaa sisältämään 50-kuutioisten luokan lisäksi myös 65-kuutioiset.

– Perusideana tässä on ollut tarjota juniorikuskeille lisää mahdollisuuksia päästä kisaamaan ja inspiroida lapsia mukaan motocrossin pariin hauskalla tavalla, toteaa tapahtuman luoja Ponke´s Shopin omistaja Tuomas Keskikallio.

– Tulemme tänä vuonna varmasti ylittämään viime vuoden 47 kuljettajan määrän, joka oli ensimmäiselle tapahtumalle yllättävän suuri osallistujamäärä. Ihan varmasti hieno tapahtuma luvassa jälleen ja on ilo päästä todistamaan hymyileviä kasvoja, kun kypärät saadaan pois päästä, Keskikallio jatkaa.

Aikataulu

09.00-10.30 ilmoittautuminen Ponkes-rekalla
10.30-10-45 Kuljettajakokous Ponkes-rekalla
11.00-11.15 50cc vapaat harjoitukset 15min
11.20-11.35 65cc vapaat harjoitukset 15min
11-35-11.55 Radan kunnostus
12.00-12.10 50cc aika-ajot 10min
12.15-12.25 65cc aika-ajot 10min
12.30-13.25 Tauko 55min ohjeisohjelmaa (Ruokailu ja kanttiini auki)
13.30-13.45 50cc rataan tutustuminen (1 kierros) + 1erä (10min + 1 kierros)
13.50-14.10 65cc rataan tutustuminen (1 kierros) + 1erä (12min + 1 kierros)
14.15-14.45 Radan kunnostus
14.50-15.05 50cc rataan tutustuminen (1 kierros) + 1erä (10min + 1 kierros)
15.10-15.30 65cc rataan tutustuminen (1 kierros) + 1erä (12min + 1 kierros)
16.15 Palkintojenjako

Teksti: Moottoriurheilu.tv

Uusimmat

Lisää aiheesta

Motocross