Enduro 11.12.2016

Huikeaa mitaliloistoa Moottoriliiton gaalassa

Eero Remes on juhlinut maailmanmestaruuttaan Kansainvälisen Moottoriliiton mitaligaalassa Berliinissä, presidentin itsenäisyyspäivän vastaanotolla ja Suomen Moottoriliiton mitaligaalassa. Kuva: Nita Korhonen

Suomen parhaimmat moottoripyöräurheilijat palkittiin eilen lauantaina Suomen Moottoriliiton mitaligaalassa Helsingin Marina Congress Centerissä.

Noin 500 henkeä kokoontui eilen Suomen Moottoriliiton palkintogaalaan Katajanokan Marina Congress Centeriin juhlistamaan päättynyttä moottoriurheiluvuotta. Paikalla nähtiin Suomen moottoripyöräurheilun huiput, kun juhlallisessa tilaisuudessa palkittiin kaikki vuoden 2016 aikana MM-, EM-, PM- ja SM-mitalit saavuttaneet kuljettajat sekä erityispalkinnon saajat.

Suomi jatkoi jälleen tänäkin vuonna huikeaa menestystaivaltaan, kun pelkästään MM-tasolla Suomeen saatiin neljä maailmanmestaria. Eero Remes saavutti jo toisena vuotena peräkkäin enduron E1-luokan maailmanmestaruuden, Pekka Päivärinta ja Kirsi Kainulainen voittivat ratamoottoripyöräilyn sivuvaunuluokan maailmanmestaruuden ja Aki Ajo saavutti peräti kaksi maailmanmestaruutta tallipäällikkönä MotoGP-sarjan Moto3- ja Moto2-luokista.

Maailmanmestarit Kirsi Kainulainen ja Pekka Päivärinta Viivi Pumpasen haastateltavana

Maailmanmestarit Kirsi Kainulainen ja Pekka Päivärinta Viivi Pumpasen haastateltavana. Vuoden 2016 mestaruus oli Päivärinnan viides ja Kainulaisen ensimmäinen. Viime vuonna pariskunta saavutti MM-pronssia. Kuva: Nita Korhonen

Aki Ajo saavutti peräti kaksi maailmanmestaruutta tallipäällikkönä tällä kaudella.Kuva: Nita Korhonen

Aki Ajo saavutti peräti kaksi maailmanmestaruutta tallipäällikkönä tällä kaudella Moto3- ja Moto2-luokista. Kuva: Nita Korhonen

Niko Mäkinen saavutti Superbiken Privateers-luokan Euroopan mestaruuden.Kuva: Nita Korhonen

Niko Mäkinen voitti Superbiken Privateers-luokan Euroopan mestaruuden. Kuva: Nita Korhonen

Suomen naismenestyjät, Sanna Kärkkäinen (enduron MM 4.), Annamaria Karikuusi (enduron joukkue EM-kulta), Kirsi Kainulainen (RR-sivuvaunuluokan MM-kulta), Marita Nyqvist (enduron EM-hopea ja joukkuekulta), Jennifer Siekkinen (enduron joukkuekulta). Kuva: Nita Korhonen

Suomen kansainvälisiä naismenestyjiä, Sanna Kärkkäinen (enduron MM 4.), Annamaria Karikuusi (enduron joukkue-EM-kulta), Kirsi Kainulainen (RR-sivuvaunuluokan MM-kulta), Marita Nyqvist (enduron EM-hopea ja joukkuekulta), Jennifer Siekkinen (enduron joukku-EM-ekulta). Kuva: Nita Korhonen

Aki Ajo sai tuotua Patrik Pulkkisen kisaamaan ensi kaudeksi MM-sarjaan.Kuva: Nita Korhonen

Aki Ajo sai järjestettyä Patrik Pulkkisen kisaamaan ensi kaudeksi MotoGP-sarjan Moto3-luokkaan. Kuva: Nita Korhonen

Kuva: Nita Korhonen

Kuva: Nita Korhonen

Varkaus Racing Teamin Aki-Pekka Mustonen saavutti maaradan PM-kultaa ja velipoika Jesse hopeaa. Kuva: Nita Korhonen

Varkaus Racing Teamin Aki-Pekka Mustonen (vas.) saavutti maaradan PM-kultaa ja velipoika Jesse hopeaa. Kuva: Nita Korhonen

Kirsi Kainulainen ja Pekka Päivärinta Kuva: Nita Korhonen

Kirsi Kainulainen ja Pekka Päivärinta. Kainulaiselle myönnettiin myös Jarno Saarisen kiertopalkinto kunnianosoituksena historiallisesta teosta kaudella 2016. Kainulaisesta tuli kaikkien aikojen ensimmäinen moottoripyörälajin naismaailmanmestari. Kuva: Nita Korhonen

Varkauden Moottorikerho keräsi menestystä kaudella 2016. Kuva: Nita Korhonen

Varkauden Moottorikerho keräsi menestystä kaudella 2016. Kuva: Nita Korhonen

Niki Tuuli kisaa ensi kaudella Supersportin MM-sarjassa Kalio Racingin väreissä. Kuva: Nita Korhonen

Niki Tuuli kisaa ensi kaudella Supersportin MM-sarjassa Kalio Racingin väreissä. Kuva: Nita Korhonen

 

ERIKOISPALKINNOT

Vuoden 2016 läpimurto Niki Tuuli
Vuoden 2016 läpimurto Patrik Pulkkinen
Vuoden 2016 kerho Imatran Moottorikerho ry / Sami Backman
Vuoden 2016 nuorisotyö  Varkaus Racing Team ry / Sakari Häyrinen
Vuoden 2016 Teko Kirsi Kainulainen
Kiitoksena suomalaisen moottoripyöräurheilun eteen tehdystä työstä Juha Kallio
Kiitoksena suomalaisen moottoripyöräurheilun eteen tehdystä työstä Lassi Nurmi
Kultainen ansiolevyke Aki Ajo
Vuoden 2016 Ympäristöpalkinto Varkaus Racing Team ry / Sakari Häyrinen

MM-MITALISTIT

ROAD RACING

Sivuvaunut                           MM-kultaa                          Pekka Päivärinta
Sivuvaunut matkustaja          MM-kultaa                          Kirsi Kainulainen

ENDURO                            

Enduro 1                              MM-kultaa                          Eero Remes

EM-MITALISTIT

ROAD RACING

Superbike Privateers            EM-kultaa                          Niko Mäkinen

DRAG RACING

Pro Stock Bike                     EM-hopeaa                       Fredrik Fredlund

MOTOCROSS

EMX150                              EM-kultaa                          Emil Weckman

ENDURO

Naiset                                 EM-hopeaa                        Marita Nyqvist

Maajoukkueet Naiset           EM-kultaa
Jennifer Siekkinen, Marita Nyqvist, Annamaria Karikuusi

Maajoukkueet Veteraanit     EM-pronssia
Marko Leponiemi, Pasi Lindroos, Janne Mukkala, Mika Paavola

Road Racing CLASSIC

RR Classic 2 (200 cc)           kultaa                                Jussi Veräväinen

RR Classic 3 (250 cc)
kultaa                                Pentti Elo
hopeaa                              Jussi Veräväinen

RR Classic 4 (350 cc)           pronssia                             Kari Saarinen

SM-MITALISTIT 2016

ROAD RACING

Superstock 600 SM

Kultaa                                 Niki Tuuli                           Imatran Moottorikerho
Hopeaa                                Jani Rättö                          Helsinki Racing Club
Pronssia                              Aki Valkila                          Helsinki Racing Club

Superbike SM

Kultaa                                 Aleksi Kyllästinen               Jyväskylän Moottoriurheilijat
Hopeaa                                Ville Valtonen                     Karhulan Moottorikerho
Pronssia                              Jan Kopponen                    Helsinki Racing Club

Sivuvaunut SM

Kultaa – ajaja                       Jari Oinonen                      Imatran Moottorikerho
matkustaja           Roope Pitkonen                  Imatran Moottorikerho
Hopeaa – ajaja                       Markku Artiola                   Imatran Moottorikerho
matkustaja                          Joonas Salu                       Imatran Moottorikerho
Pronssia – ajaja                     Tarmo Tempel                    Viro
matkustaja                          Silver Kuusk                      Viro

Moto3 Suomen Cup

Kultaa                                 Janne Nurmi                      Helsinki Racing Club
Hopeaa                                Markku Taurama                Imatran Moottorikerho
Pronssia                              Peetu Paavilainen               Helsinki Racing Club

Mini GP Suomen Cup

Kultaa                                 Lenni Klemetti                   Imatran Moottorikerho
Hopeaa                                Akseli Putkonen                 Imatran Moottorikerho
Pronssia                              Niko Lehtiranta                  Turun Moottorikerho

Superstock 600 B Suomen Cup

Kultaa                                 Juha Kauhanen                  Helsinki Racing Club
Hopeaa                                Pertti Lindegren                 Helsinki Racing Club
Pronssia                              Henna Ylijoki                      Helsinki Racing Club

Superbike B Suomen Cup

Kultaa                                 Carl-Johan Källman            Pietarsaaren Moottorikerho
Hopeaa                                Petri Virtanen                    West Coast Racing Club
Pronssia                              Petri Harju                         Moottoripyöräilyn Tuki

Jarno Saarisen kiertopalkinto                                                 Kirsi Kainulainen

Road Racing Classic

POHJOISMAIDEN MESTARUUS

RR Classic 1 (pre-47)
hopeaa                              Jaro Aalto
pronssia                             Hannu Kaunismäki

RR Classic 2 (175 cc)           kultaa                                Timo Haapoja

RR Classic 2B (50 cc)           pronssia                             Mikael Sauren

RR Classic 3 (250 cc)
kultaa                                Timo Haapoja
pronssia                             Pentti Elo

RR Classic 4 (350 cc)           kultaa                                Jaro Aalto

RR Classic 5 (500 cc)
kultaa                                Jouni Lehtimäki
hopeaa                              Elmeri Väisänen
pronssia                             Ari Tiainen

RR Classic 6 (750 cc)           kultaa                                Ari Tianen

RR Classic 8A (SV)               kultaa                                Tapio Myllymäki / Hannele Myllymäki


DRAG RACING

POHJOISMAIDEN MESTARUUS

 Drag Racing

Super Twin Top Fuel            kultaa                                Samu Kemppainen

Pro Stock Bike                     hopeaa                              Timo Savolainen

Super Street Bike                kultaa                                Henri Kolehmainen

Super Competition Bike        pronssia                             Kimmo Rantala

Super Gas Bike
kultaa                                Janne Koskinen
pronssia                             Jari Malinen

SM- JA SUOMEN CUP

Street Bike SM

Kultaa                                 Harri Mylläri                       Finnish Drag Bike Association
Hopeaa                                Jouni Erälähde                   Finnish Drag Bike Association
Pronssia                              Marko Erälähde                  Finnish Drag Bike Association

Super Gas Bike SM

Kultaa                                 Kari Rautanen                    Finnish Drag Bike Association
Hopeaa                                Janne Ahvenlampi              Finnish Drag Bike Association
Pronssia                              Jari Malinen                       Finnish Drag Bike Association

Pro Harley Drags SM

Kultaa                                 Jani Lempinen                   Valkeakosken Moottorikerho
Hopeaa                                Kalle Myllylä                       Finnish Drag Bike Association
Pronssia                              Jarno Allen                         Finnish Drag Bike Association

 Funny Bike SM

Kultaa                                 Juha Ollikainen                  Rovaniemen Moottorikerho
Hopeaa                                Antti Tervonen                   Finnish Drag Bike Association
Pronssia                              Sami Kallio                         Finnish Drag Bike Association

Super Twin Top Fuel Suomen Cup

Kultaa                                 Harri Piensalmi                   Numibia Racing Team
Hopeaa                                Lasse Leponiemi                Finnish Drag Bike Association
Pronssia                              Ismo Mäenpää                   Finnish Drag Bike Association

Junior Bike Suomen Cup

Kultaa                                 Onni Hyväkkä                    Finnish Drag Bike Association
Hopeaa                                Nico Verronen                    Sunrise Cruisers
Pronssia                              Nuutti Järvensivu               Street Racers

Super Competition Bike Suomen Cup

Kultaa                                 Toni Suokas                       Finnish Drag Bike Association
Hopeaa                                Kimmo Rantala                  Finnish Drag Bike Association
Pronssia                              Roope Vihreäsaari              Forssan Moottoriseura

Super Street Bike Suomen Cup

Kultaa                                 Jani Kumpulainen              Finnish Drag Bike Association
Hopeaa                                Vesa Ruhanen                   Finnish Drag Bike Association
Pronssia                              Henri Kolehmainen            Finnish Drag Bike Association

MOTOCROSS

MX 1 SM

Kultaa                                 Aki Manninen                     Hyvinkään Moottorikerho
Hopeaa                                Teemu Keljo                      Tampereen Motocross
Pronssia                              Joni Roos                           Rauman Seudun Moottorikerho

MX 2 SM

Kultaa                                 Kim Savaste                      Hyvinkään Moottorikerho
Hopeaa                                Juuso Matikainen               Orimattilan Moottorikerho
Pronssia                              Jere Haavisto                     Tampereen Motocross

MXC/A SM

Kultaa                                 Emil Weckman                   Sipoon Moottorikerho
Hopeaa                                Mauno Nieminen                Kouvolan MC
Pronssia                              Miro Niemi                         Hyvinkään Moottorikerho

Sivuvaunut SM

Kultaa – ajaja                       Roy Lindgren                     Espoon Moottorikerho
matkustaja             Christer Trybom                 Ruotsi

Hopeaa – ajaja                     Juha Tuominiemi               Orimattilan Toive
matkustaja           Marko Dammert                 Orimattilan Toive

Pronssia – ajaja                    Paavo Leppänen       Riihimäen Moottoripyöräkerho Kahvakopla
matkustaja           Jenni Vähäkainu       Riihimäen Moottoripyöräkerho Kahvakopla

MXJ Suomen Cup

Kultaa                                 Kim Savaste                      Hyvinkään Moottorikerho
Hopeaa                                Tatu Junnola                      Kouvolan MC
Pronssia                              Emil Weckman                   Sipoon Moottorikerho

MXV 35 Suomen Cup

Kultaa                                 Alexander Wiik                   Sipoon Moottorikerho
Hopeaa                                Lari Lehtiö                         Hyvinkään Moottorikerho
Pronssia          Janne Jurvelin                          Rovaniemen Moottorikerho

MXV 45 Suomen Cup

Kultaa                                 Kimmo Sten                      Porin Moottorikerho
Hopeaa                                Jouni Suikki                       Sipoon Moottorikerho
Pronssia                              Jukka Vähäpesola               Alavudenseudun Moottoripyöräilijät

MXV 55 Suomen Cup

Kultaa                                 Kari Rantanen                    Tampereen Motocross
Hopeaa                                Jari Lehto                          Turun Moottorikerho
Pronssia                              Antti Paasonen                  Mikkelin Moottorikerho

ATV SM

Kultaa                                 Jani Tanhuanpää                Kauhajoen Moottorikelkkailijat
Hopeaa                                Valtteri Vainionpää             Suomenselän Moottorikelkkailijat
Pronssia                              Lasse Ruotsalainen            Siilinjärven Vesa

ATV Veteraanit Suomen Cup

Kultaa                                 Jouni Tägtström                 Quad Racing Finland
Hopeaa                                Veli-Pekka Rissanen           Suomenselän Moottorikelkkailijat
Pronssia                              Harri Autio                         Quad Racing Finland

Kerhojoukkueiden SM

Kultaa                                 Orimattilan Moottorikerho I
Juuso Matikainen, Joni Tuominen, Niko Koskela, joukkueenjohtaja Mikko Kaasinen

Hopeaa                                Turun Seudun Moottoriurheilijat I
Patrik Raittala, Harri Yli-Villamo, Joona Saari, joukkueenjohtaja Jarno Mattila

Pronssia                              Rauman Seudun Moottorikerho I
Waltteri Koskinen, Sami Aaltonen, Joni Roos, joukkueenjohtaja Uolevi Aaltonen

SUPERMOTO

S1 SM

Kultaa                                 Patrick Pals                        Viro
Hopeaa                                Kalle Toronen                     Karhulan Moottorikerho
Pronssia                              Sami Salstola                     Kouvolan MC

Open Suomen Cup

Kultaa                                 Ilkka Kaskinen                   Imatran Moottorikerho
Hopeaa                                Tommi Suomi                    Lohjan Seudun Moottorikerho
Pronssia                              Otto Lappalainen                Ylä-Savon Moottorikerh

TRIAL

POHJOISMAIDEN MESTARUUS

Trial                                  

Henkilökohtainen Nuoret
kultaa                                Henry Vierimaa
pronssia                             Leevi Lindqvist

Henkilökohtainen 40+
kultaa                                Sami Kymäläinen
hopeaa                              Staffan Floessell
pronssia                             Ilkka Oittinen

Maajoukkue Elite                 pronssia
Jere Karjalainen, Janne Karjalainen, Mika Kivelä, Leevi Paajanen, joukkueenjohtaja Ossi Jahn

Naiset maajoukkue              pronssia
Tessa Kallio, Piia Salmi, joukkueenjohtaja Kauko Kuusinen

Nuoret maajoukkue             kultaa
Henry Vierimaa, Leevi Lindqvist, Niko Nurmio, Lari Seppälä, joukkueenjohtaja Harri Oittinen

40 + Maajoukkue                kultaa
Sami Kymäläinen, Ilkka Oittinen, Staffan Floessell, Tommi Kallio, joukkueenjohtaja Jukka Kuusinen

 

SM- JA SUOMEN CUP

Henkilökohtainen (Eliitti) SM

Kultaa                                 Timo Myöhänen                 Hämeen Moottorikerho
Hopeaa                                Jussi Haapanen                  Jyväskylän Moottoriurheilijat
Pronssia                              Mika Kivelä                        MP-Taito

Henkilökohtainen Halli-Trial SM

Kultaa                                 Timo Myöhänen                 Hämeen Moottorikerho
Hopeaa                                Jussi Haapanen                  Jyväskylän Moottoriurheilijat
Pronssia                              Jere Karjalainen                 Jyväskylän Moottoriurheilijat

40 + Suomen Cup

Kultaa                                 Ari Kyöstilä                        Tervakosken Moottorikerho
Hopeaa                                Jan Grönholm                    MP-Taito
Pronssia                              Jörgen Nylund                    Tervakosken Moottorikerho

A Suomen Cup

Kultaa                                 Mikko Mäkelä                     Jämsänseudun Moottorikerho
Hopeaa                                Niko Nurmio                      MP-Taito
Pronssia                              Lari Seppälä                       Hämeen Moottorikerho

C-Super Suomen Cup

Kultaa                                 Arttu Sämpi                       MP-Taito
Hopeaa                                Leevi Seppä                       Hämeen Moottorikerho
Pronssia                              Jesse Kuikka                      Tervakosken Moottorikerho

B Suomen Cup

Kultaa                                 Ilkka Oittinen                     Tervakosken Moottorikerho
Hopeaa                                Antti Sirkiä                        MP-Taito
Pronssia                              Leevi Seppälä                     Hämeen Moottorikerho

Nuoret Suomen Cup

Kultaa                                 Leevi Seppälä                     Hämeen Moottorikerho
Hopeaa                                Samuel Jääskeläinen          Hämeen Moottorikerho
Pronssia                              Mikko von Plato                  MP-Taito

SC Suomen Cup

Kultaa                                 Mikko von Plato                  MP-Taito
Hopeaa                                Max Angelma                     Tervakosken Moottorikerho
Pronssia                              Tessa Kallio                        Tervakosken Moottorikerho

Kerhojoukkueiden SM

Kultaa                                 MP-Taito I
Mika Kivelä, Henry Vierimaa, Leevi Lindqvist, Ossi Jahn, joukkueenjoht. Janne Lindqvist

Hopeaa                                Jyväskylän Moottoriurheilijat
Jussi Haapanen, Jere Karjalainen, Janne Karjalainen, Otto Harjula, joukkueenjoht. Reima Karjalainen

CROSS COUNTRY

 A SM

Kultaa                                 Eero Remes                       Tuusulan Moottorikerho
Hopeaa                                Toni Eriksson                     Helsingin Moottorikerho
Pronssia                              Matias Savo                       Jämsänseudun Moottorikerho

Naiset Suomen Cup

Kultaa                                 Hanna Mertsalmi                Hyvinkään Moottorikerho
Hopeaa                                Marita Nyqvist                    Mäntsälän Moottorikerho
Pronssia                              Sanna Kärkkäinen              Vantaan Moottorikerho

V40 Suomen Cup

Kultaa                                 Marko Leponiemi                Mäntän Seudun Moottorikerho
Hopeaa                                Tero Manninen                   Etelä-Pohjanmaan Maastomotokerho
Pronssia                              Lari Lehtiö                         Hyvinkään Moottorikerho

V50 Suomen Cup

Kultaa                                 Pekka Viljakainen               Salpausselän Moottorikerho
Hopeaa                                Karri Tikkanen                   Numibia Racing Team
Pronssia                              Antti Vartiainen                 Hyvinkään Konekerho

ENDURO

E1 SM

Kultaa                                 Antti Hänninen                  Salpausselän Moottorikerho
Hopeaa                                Jaakko Översti                   Turun Seudun Moottoriurheilijat
Pronssia                              Niko Aitta                          Turun Moottorikerho

E2 SM

Kultaa                                 Antti Hellsten                     Vantaan Moottorikerho
Hopeaa                                Eemil Pohjola                     Jämsänseudun Moottorikerho
Pronssia                              Toni Eriksson                     Helsingin Moottorikerho

E3 SM

Kultaa                                 Marko Tarkkala         Riihimäen Moottoripyöräkerho Kahvakopla
Hopeaa                                Aleksi Jukola                      Hyvinkään Moottorikerho
Pronssia                               Henri Himmanen                 Helsingin Moottorikerho

U20 SM

Kultaa                                 Antti Hänninen                  Salpausselän Moottorikerho
Hopeaa                                Antti Ahtila                        Hämeenlinnan Moottorikerho
Pronssia                              Eemil Helander                  Salpausselän Moottorikerho

V40 Suomen Cup

Kultaa                                 Tomi Salonen                     Valkeakosken Moottorikerho
Hopeaa                                Janne Mukkala                   Vantaan Moottorikerho
Pronssia                              Petteri Silvan                     Jämsänseudun Moottorikerho

V50 Suomen Cup

Kultaa                                 Kaj Tötterman                   Helsingin Moottorikerho
Hopeaa                                Karri Tikkanen                   Numibia Racing Team
Pronssia                              Tero Svinhufvud       Riihimäen Moottoripyöräkerho Kahvakopla

D Suomen Cup

Kultaa                                 Jennifer Siekkinen              Jämsänseudun Moottorikerho
Hopeaa                                Sanna Kärkkäinen              Vantaan Moottorikerho
Pronssia                              Annamaria Karikuusi          Mäntsälän Moottorikerho

Kerhojoukkueiden SM

Kultaa                                 Jämsänseudun Moottorikerho I
Matias Savo, Mika Barnes, Mika Tamminen

Hopeaa                                Riihimäen Moottoripyöräkerho Kahvakopla
Marko Tarkkala, Kai Estola, Jari Mattila

Pronssia                              Helsingin Moottorikerho
Henri Himmanen, Henric Stigell, Ludvig Söderberg

SPEEDWAY

Henkilökohtainen SM

Kultaa                                 Timo Lahti                         Ruotsi
Hopeaa                                Kauko Nieminen                Salpausselän Moottorikerho
Pronssia                              Jooa Partanen                    Seinäjoen Moottorikerho

Nuoret U21 SM

Kultaa                                 Jooa Partanen                    Seinäjoen Moottorikerho
Hopeaa                                Nike Lunna                        Karhulan Moottorikerho
Pronssia                              Henri Ahlbom                     Seinäjoen Moottorikerho

Kerhojoukkueiden SM

Kultaa                                 PORIN NOPEA RACING (Porin Moottorikerho)
Juha Hautamäki, Alexander Edberg, Mika Loppi, Nike Lunna, joukkueenjohtaja Petteri Koivunen

Hopeaa                                SAND BLOWERS (Hyvinkään Moottorikerho)
Timo Lahti, Daniel Henderson, Teemu Lahti, Jari Mäkinen, Aarni Heikkilä, joukkueenjohtaja Harri Heikkilä

Pronssia                              HAUKAT (Salpausselän Moottorikerho)
Kauko Nieminen, Jooa Partanen, Niko Siltaniemi, Jiri Nieminen, joukkueenjohtajat Sofia Soivuori ja Jaakko Kujanpää

Aarne Mustosen (Varkaus Racing Team) lahjoittama Speedwayn SM-liigan kiertopalkinto:

Petteri Koivunen, Porin Nopea Racing, PMK

85 cc Suomen Cup

Kultaa                                 Arttu Pentinmäki               Seinäjoen Moottorikerho
Hopeaa                                Timi Salonen                      Hyvinkään Moottorikerho
Pronssia                              Karl Lattik                          Viro

Lasse K. Laitisen kiertopalkinto vuoden minispeedway ajajalle: Arttu Pentinmäki

85 cc kerhojoukkueiden Suomen Cup

Kultaa                                 Seinäjoen Moottorikerho I
Arttu Pentinmäki, Roni Niemelä, joukkueenjoht. Antti Jutila

Hopeaa                                Varkaus Racing Team
Viljami Lappi, Karl Johannes Lattik, joukkueenjoht. Aarne Mustonen

Pronssia                              Hyvinkään Moottorikerho
Timi Salonen, Pessi Sillanpää, joukkueenjoht. Erkki Salonen

MAARATA

Henkilökohtainen PM

Kultaa                                 Aki-Pekka Mustonen           Varkaus Racing Team
Hopeaa                                Jesse Mustonen                 Varkaus Racing Team

Henkilökohtainen SM

Kultaa                                 Aki-Pekka Mustonen           Varkaus Racing Team
Hopeaa                                Jesse Mustonen                 Varkaus Racing Team
Pronssia                              Jörg Tebbe                         Saksa

JÄÄSPEEDWAY

Henkilökohtainen SM

Kultaa                                 Antti Aakko                        Varkaus Racing Team
Hopeaa                                Mikko Jetsonen                  Pohjois-Karjalan Moottorikerho
Pronssia                              Tomi Norola                       Seinäjoen Moottorikerho


JÄÄRATA

Lites A SM

Kultaa                                 Kari Vehniäinen                 Konneveden Moottorikerho/UA
Hopeaa                                Mikko Koskinen                  Seinäjoen Moottorikerho
Pronssia                              Erkki Silvasti                      Konneveden Moottorikerho/UA

Open A SM

Kultaa                                 Kari Vehniäinen                 Konneveden Moottorikerho/UA
Hopeaa                                Mika Kallio                         Valkeakosken Moottorikerho
Pronssia                              Antti Soitiala                      Tampereen Motocross

Sivuvaunut SM

Kultaa – ajaja                       Jani Aronen                       Nurmijärven Moottorikerho
matkustaja           Jussi Veräväinen                Hyvinkään Moottorikerho

Hopeaa – ajaja                     Pekka Päivärinta                Keravan Moottorikerho
matkustaja           Kirsi Kainulainen                Ylä-Savon Moottorikerho

Pronssia – ajaja                    Erkki Salo                          Orimattilan Toive
matkustaja           Mika Hietala                       Orimattilan Toive

Veteraanit Suomen Cup

Kultaa                                 Mikko Huttunen                 Kuopion Moottorikerho
Hopeaa                                Janne Tainio                      Varkaus Racing Team
Pronssia                              Pasi Oittinen                      Pieksämäen Moottoripyöräkerho

Kerhojoukkueiden SM

Kultaa                                 Konneveden Moottorikerho / UA I
Erkki Silvasti, Kari Vehniäinen, Ari Borovkoff

Hopeaa                                Seinäjoen Moottorikerho I
Mikko Koskinen, Herman Kenkkilä, Henri Ahlbom

Pronssia                              Saarijärven Moottoripyöräurheilijat I
Vertti Takala, Jani Kinnunen, Taneli Parantainen

SNOWCROSS

Pro Stock SM

Kultaa                                 Aki Pihlaja                          Lapin Moottorikelkkailijat
Hopeaa                                Viktor Herten                     Pietarsaaren Moottorikerho
Pronssia                              Eetu Karjalainen                Vuokatti Racing

Junior 14-16 Suomen Cup

Kultaa                                 Topi Posti                           Lapin Moottorikelkkailijat
Hopeaa                                Tony Honkanen                 Imatran Moottorikerho
Pronssia                              Pekka Alatalo                     Oulun Seudun Moottorikelkkailijat

WATERCROSS

Open Suomen Cup

Kultaa                                 Aki Pesonen                       Ylä-Lapin Moottorikelkkailijat
Hopeaa                                Morten Blien                      Ylä-Lapin Moottorikelkkailijat
Pronssia                              Pasi Leivo                          Ylä-Lapin Moottorikelkkailijat

FIM MERITUMIT JA CO-MERITUMIT

Excellent (osallistunut FIM-Rallyyn 25 kertaa)
Maija Seitz

Hopeinen (osallistunut FIM-Rallyyn 10 kertaa)
Rauno Savolainen
Seppo Kasslin

Pronssi (osallistunut FIM-Rallyyn 5 kertaa)
Jouni Äijälä

Co-Meritum Elite (matkustaja)  (osallistunut FIM-Rallyyn 35 kertaa)
Mirja Uusiniitty

Co-Meritum Hopeinen (matkustaja)  (osallistunut FIM-Rallyyn 10 kertaa)
Pirjo Savolainen

Kuvagalleriaan päivittyy lisää kuvia: Moottoriurheilu.tv/media/suomen-moottoriliiton-mitaligaala-2016/

Teksti: Moottoriurheilu.tv

Uusimmat

Lisää aiheesta

Enduro