Crosskartien SM-sarja jatkuu viikonloppuna Honkajoella, jossa kisataan myös rallicrossin SM-pisteistä.
Roni Kalliokoski on hallinnut ylivoimaisesti crosskartien alkukautta ja lähtee jatkamaan voittoputkeaan tulevana viikonloppuna myös Honkajoelle.
– Nyt on hyvä sarjajohto crosskarteista, sillä olen voittanut kaikki kolme kilpailua. Tosin Kouvolassa Trogen oli nopein, mutta hän ei aja SM-sarjaa, joten sain sieltäkin maksimipisteet, Kalliokoski kertaa alkukauden tapahtumia.
Mies lähteekin luottavaisin mielin myös tulevan viikonlopun koitokseen.
– Auto ja huolto ovat pelanneet hyvin, niin olen saanut keskittyä täysillä ajamiseen. Tämä on toinen kauteni crosskarteissa ja ajoin sitä ennen seitsemän vuotta kartingia, mutta tämä on kivempaa, kun saa mennä luisussakin. Honkajoki on tuttu rata ja nopea rata. Lähden sinne tietysti jatkamaan voittoputkea.
Teksti: Sami Kolsi / Moottoriurheilu.tv
Sami-Matti Trogen haki voittovauhtia Euroopan radoille Kouvolasta