SM O.K. Auto-ralli

LK 1, SM 1; Super4 - R5- Super 2000 Rally - FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC- 2002 ja sitä ennen luokitellut autot)

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Emil Lindholm
Mikael Korhonen
Skoda Fabia R5 EVO 48:13.800 48:13.800
2 Teemu Asunmaa
Jani Salo
Skoda Fabia R5 EVO 48:19.100 48:19.100 5.3
3 Mikko Heikkilä
Topi Luhtinen
Skoda Fabia R5 EVO 48:19.100 48:19.100 5.3
4 Juha Salo
Mikko Markkula
Skoda Fabia R5 48:27.300 48:27.300 13.5
5 Juuso Metsälä
Matti Kangas
Skoda Fabia R5 51:01.600 51:01.600
6 Esa Ruotsalainen
Jan Lönegren
Skoda Fabia R5 51:24.700 51:24.700 10.000
7 Arto Soininen
Sami Ryynänen
Ford Fiesta R5 53:38.300 53:38.300
8 Jussi Keskiniva
Mikko Kaikkonen
Skoda Fabia R5 54:48.800 54:48.800
9 Jari Tuuri
Jukka Ruotsalainen
Skoda Fabia R5 59:21.600 59:21.600
Mikko Lehti
Veikko Kanninen
Opel Corsa OPC S2000 Ulosajo Kaloppirallissa 29.8.2020
Kim Niemi
Timo Pitkonen
Mitsubishi Lancer E5 Tekninen syy

LK 2; SM 2: Tuotanto4 - N (2020 ja vanhemmat kv-luokituksen mukaiset) - R4 (VR4K, 1.1.2018 jälkeen luokitellut) - FIN N 4WD (sisältää N- ja R4- luokitellut autot (VR4) kansallisilla erivapauksilla ja myös vanhentunein luokituksin)

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Jaro Kinnunen
Tuukka Shemeikka
Mitsubishi Lancer Evolution IX 51:25.700 51:25.700
2 Ville Hautamäki
Mika Juntunen
Mitsubishi Lancer Evolution IX 51:43.600 51:43.600 17.9
3 Riku Tahko
Markus Soininen
Mini One 52:30.300 52:30.300
4 Jussi Lindberg
Tuuka Tyyskä
Mitsubishi Lancer Evolution IX 52:45.900 52:45.900
5 Arttu Lähdeniemi
Jukka Toivonen
Mitsubishi Lancer Evolution X 53:27.000 53:27.000
Aleksandr Posadskiy
Oleg Krylov
Mitsubishi Lancer Evolution X Henkilökohtainen syy.
Julle Laivola
Hannu Lamminen
Mitsubishi Lancer Evolution X Tekninen vika
Arto Juolahti
Jani Kovanen
Mitsubishi Lancer Evolution X Tekninen syy
Jukka Ikonen
Sami Perämäki
Mitsubishi Lancer Evolution IX Tekninen syy
Anssi Rytkönen
Juho-Ville Koskela
Mitsubishi Lancer E9 Tekninen syy
Jaakko Lavio
Matti Heikkinen
Subaru Impreza WRX Sti Tekninen syy

LK 3, SM 3: R2 - R1 ja R2B (myös kansainvälisesti vanhentuneet luokitukset)

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Lauri Joona
Markus Määttänen
Ford Fiesta R2 52:03.400 52:03.400
2 Henri Hokkala
Kimmo Pahkala
Peugeot 208 R2 52:30.300 52:30.300 26.9
3 Kalle Markkanen
Kristian Temonen
Peugeot 208 R2 53:06.500 53:06.500
4 Roope Korhonen
Jani Laitinen
Citroën C2 R2 53:51.800 53:51.800
5 Tuukka Hallia
Antti Haapala
Ford Fiesta R2 53:56.200 53:56.200
6 Kristian Nieminen
Valtteri Nieminen
Ford Fiesta R2 55:11.600 55:11.600
7 Joonas Huovinen
Arto Romppanen
Peugeot 208 R2 58:12.900 58:12.900
8 Tommi Heino
Arto Ranta
Ford Fiesta R2 1:00:45.300 1:00:45.300
Niko Patajoki
Matias Peippo
Citroën C2 R2 Ulosajo
Aleksi Röyhkiö
Ville Mannisenmäki
Ford Fiesta R2 Ulosajo
Heikki Koski-Lammi
Jarno Ottman
Citroën C2 R2 Tekninen syy
Juho Koski-Lammi
Samu Vaaleri
Citroën C2 R2 Tekninen syy

LK 4, SM 4: V1600 -V1600 (AKK, Liite J, Art. VII)

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Niklas Heino
Jukka Pasenius
Toyota Yaris 57:47.600 57:47.600
2 Toni Herranen
Sebastian Virtanen
Ford Fiesta 1.6 57:54.000 57:54.000 6.4
3 Oskari Heikkinen
Saku Hämäläinen
Ford Fiesta 1.6 58:10.300 58:10.300 22.7
4 Jere Pensas
Jouni Saarijärvi
Renault Megane 58:48.900 58:48.900
5 Kimi Hirvonen
Mikael Pesonen
Renault Clio 1.6 16V (Type CB1D0) 58:58.900 58:58.900
6 Miko Kiminki
Ari Koponen
Honda Civic 59:06.400 59:06.400
7 Matti Manerus
Heli Manerus
Opel Corsa GSi 59:59.100 59:59.100
8 Sami Korvola
Anssi Vatilo
Ford Fiesta 1.6 1:00:07.800 1:00:07.800
9 Petteri Jäppinen
Joni-Petteri Virtanen
Alfa Romeo 147 1:00:42.500 1:00:42.500
10 Otso Tavaila
Tero Hanninen
Citroën C2 VTS 1:04:45.900 1:04:45.900
Eeka Lahtinen
Pentti Tiainen
Suzuki Swift Sport (RS) Tekninen syy

LK 5, SC5 - Ryhmä N enintään 2000 cm3, - FIA R3, - FIN R enintään 2550 cm3, - F enintään 3050 cm3

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Aki Hirvioja
Toni Kangas
BMW 328i Coupe 54:35.400 54:35.400
2 Teemu Mäkelä
Jussi Lemettilä
BMW M3 55:54.900 55:54.900
3 Roman Belyaev
Natalia Goncharova
Lada 110-2,0 (Vaz 21106) 59:25.500 59:25.500
Anssi Hyttinen
Vesa Hirvonen
BMW M3 Tekninen syy
Kim Forsgren
Jussi Kärpijoki
Toyota Starlet Tekninen syy
Hannu Leinonen
Juha Laaksonen
Toyota Altezza RS200 Tekninen syy
Juha-Pekka Jokela
Matti Haanpää
Honda Civic Type R (EP3) Tekninen syy
Jani Lahtinen
Matti Hämäläinen
Honda Civic Type R Tekninen syy
Janne Korhonen
Anssi Viinikka
Opel Astra GSi 16V Tekninen syy
Marko Uutela
Ville Mäkelä
BMW M3 Tekninen syy

LK 6, - WRC 2011 ja uudemmat - RGT - N5 (RMC Motorsport / RFEA:n - luokitustodistuksella)

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
Martynas Samsonas
Ervinas Snitkas
Ford Fiesta N5 Tekninen syy

LK 7, RSJM 1 - V 1600

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Lauri Jokela
Jasu Vuori
Honda Civic 1:03:22.700 1:03:22.700
2 Kalle Hämäläinen
Pinja Hämäläinen
Honda Civic 1:03:32.900 1:03:32.900 10.2
Jussi Hautamäki
Sami Latvala
Citroën C2 VTS Ulosajo
Ismo Martiskainen
Erkko Vainikainen
Renault Clio 1.6 Tekninen syy
Ilkka Rämä
Janina Sorsa
Citroën C2 VTS Ulosajo

LK 8, RSJM 2 - N, A ja FIN-R enintään 1400 cc - R1 enintään 1600 cc

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Markus Latvanen
Jussi Jokinen
Nissan Micra Kit Car 1:00:30.600 1:00:30.600
Roope Suomalainen
Nuutti Rasi
Suzuki Swift GTI Tekninen syy

LK 9, RSJM 3 - R2 enintään 1600 cc (myös kansainvälisesti vanhentuneet luokitukset) - Ryhmä F enintään 1600 cc - FIN-R enintään 1600 cc

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Topi Kärki
Esko Lappalainen
Ford Fiesta R2 1:00:22.100 1:00:22.100
Antti Apilo
Samuel Soikkeli
Toyota Starlet Tekniikkavika.
Juhani Männikkö
Jari Kemi
Toyota Starlet Tekninen syy

LK 10, RSJM 4 - N, A ja FIN-R yli 1600 cc - Ryhmä F yli 1600 cc R3 ja R3T

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Jere Kaakinen
Kasper Järvinen
BMW 325i 1:00:19.500 1:00:19.500 30.000
2 Henri Taivalantti
Kimmo Taivalantti
BMW 325i (E36) 1:00:29.200 1:00:29.200 9.7
3 Maria-Teresa Vuotari
Olli Lahti
Honda Civic Type R (EP3) 1:02:24.300 1:02:24.300
Iiro Litjo
Topi Kärpijoki
Honda Civic Type R Ulosajo
Mikko Ylämäki
Sami Brofors
BMW 325i (E36) Tekninen syy
Tomi Sorsa
Niko Sorsa
BMW 325i (E36) Tekninen syy
Tero Pellinen
Juha-Pekka Kulmala
BMW M3 Ulosajo
Teemu Yli-Rantala
Asko Yli-Rantala
Ford Fiesta ST Tekninen syy

LK 11, Nuorten SM, V1600

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Leevi Lassila
Arto Ala-Kokkila
Citroën C2 VTS 59:55.300 59:55.300
2 Verneri Säisä
Jani Laukkanen
Renault Clio 16V 1:00:08.300 1:00:08.300 13.0
3 Konsta Saarinen
Joni Mäkelä
Suzuki Ignis Sport 1:00:45.300 1:00:45.300 50.0
4 Valtteri Koski
Henry Haapoja
Honda Civic 1:00:49.400 1:00:49.400 54.1
5 Leevi Helander
Antti Nordström
Suzuki Ignis Sport 1:01:56.000 1:01:56.000
6 Veeti Pulkkinen
Kimmo Ensio Leskelä
Ford Fiesta 1.6 1:02:10.000 1:02:10.000
7 Akseli Kareinen
Joona Laine
Renault Clio 1.6 1:04:03.200 1:04:03.200
8 Miro Sakko
Karri Väänänen
Ford Fiesta 1.6 1:04:08.700 1:04:08.700
9 Samuli Mynttinen
Kari Mynttinen
Ford Focus 1:06:31.400 1:06:31.400
10 Santtu Pylvänäinen
Markus Oksanen
Nissan Micra 1:06:44.300 1:06:44.300
11 Ossi Kemmo
Sakari Salmi
Opel Astra G CC / 1:07:59.300 1:07:59.300
Nuutti Korhonen
Teppo Söderström
Ford Focus Tekninen syy
Tomi Tikkinen
Teijo Kantanen
Renault Megane Ulosajo
Henry Kovanen
Veera Mäkelä
BMW 316 Compact Ulosajo
Arttu Salonen
Marko Räty
Alfa Romeo 147 Ulosajo
Markus Heikkinen
Jyri Räsänen
Renault Clio 1.6 Ulosajo
Tuukka-Matias Kivioja
Martti Lähdesmäki
Ford Fiesta 1.6 Ulosajo

LK 12, Naisten CUP - Ryhmien F, N, A, FIN-R, V1600- ja Rluokkien 2WD- autot (myös kansainvälisesti vanhentuneet luokitukset), kuutiotilavuus vapaa

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko

LK 13, Seniorit, Yleinen ja Juniorit (nuotti) - R-Lite

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko

LK 14, Seniorit, Yleinen ja Juniorit (nuotti), - Historic kaikki Ikäkaudet

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
1 Jari-Matti Latvala
Juho Hänninen
Toyota Celica 2000 GT-Four (ST165) 50:42.200 50:42.200
Antero Laine
Jarno Junnila
Audi Quattro (671/B242) Tekniikka

LK 15, Seniorit, Yleinen ja Juniorit (nuotti) - 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaisesti ralliin luokitellut autot)

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
Heikki Saarinen
Kari Saarinen
Opel Astra GSi 16V
Kimmo Hamara
Tuija Huttunen
Honda Civic Type R (EP3)
Simo Rantanen
Sami Pakkanen
BMW M3
Ilkka Saarikoski
Juhani Koski
BMW M3
Jukka Kankkunen
Matti Janhunen
Ford Fiesta ST
Ilkka Manninen
Jyrki Toivola
Citroën Xsara 2 VTS 2.0L 16V
Matias Heinänen
Antti Hyttinen
Honda Civic Type R (EP3)
Juha Huttunen
Niko Bergström
BMW M3
Atte Häkkilä
Pasi Haataja
Citroën C2 R2
Jouni Takaneva
Veijo Vyörykkä
Ford Escort RS 2000
Sami Virolainen
Tero Wahlman
BMW 325i

LK 16, Seniorit, Yleinen ja Juniorit (nuotti) - 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaisesti ralliin luokitellut autot)

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko

LK 17, Seniorit, Yleinen ja Juniorit (ei ennakkotutustuttavat), - Historic, kaikki ikäkaudet

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
Hannu Sällinen
Juho-Erik Järvinen
Ford Cortina 1600 GT

LK 18, Seniorit, Yleinen ja Juniorit (ei ennakkotutustuttavat) - 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaisesti ralliin luokitellut autot)

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko
Antti-Jussi Keinänen
Hannu Hartikainen
BMW 328i
Tuomas Tuuri
Kimmo Penttilä
BMW 325
Tarmo Latvanen
Sami Latvanen
BMW 328i

LK 19, Seniorit, Yleinen ja Juniorit (ei ennakkotutustuttavat) - 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaisesti ralliin luokitellut autot)

Sija Kuljettaja(t) Auto Aika Lopullinen aika Erotus Sakko